Újra Kollokvium

A Nemzetiségi Színházi Kollokvium Erdély legnagyobb múlttal rendelkező multikulturális színházi fesztiválja. A rendezvény ma már 35 éves múltra, kétszeri kihalásra és kétszeri feltámadásra tekint vissza.

Az 1978-as első sepsiszentgyörgyi kiadást követően a fesztivál még további két alkalommal, 1980-ban, a betiltást követően pedig 1992-ben került megrendezésre ugyanitt. Ezt követően újabb kilenc évnek kellett eltelnie a következő kiadásig. A fesztivál második újjászületésére 2001-ben került sor, amikor Románia Kormánya – Etnikumközi Kapcsolatok Hivatala indítványozta a folytatást, így talált a fesztivál, hosszas egyeztetések után új otthonra Gyergyószentmiklóson.

A szervezést felvállaló intézmény, a Figura Stúdió Színház ekkor alig több mint tízéves. A korlátozott anyagi lehetőségek, és a társulat igen kis létszáma ellenére azonban az itt dolgozó kis közösség úgy dönt, hogy Gyergyószentmiklóson teremt új hagyományt a Kollokviumnak. Így látott napvilágot, 2001-ben, a Szabó Tibor vezette Figura szervezésében a Kollokvium negyedik kiadása. Bár a rendezvény sikerében sokan és sokszor kételkedtek, több, mint tíz éves távlatból mostmár bátran kijelenthető: a Kollokvium a Figuráé, Gyergyószentmiklósé,  

Az újbóli alapítás pillanatában, 2001-ben, az országban összesen tíz kisebbségi nemzetiségi színház működött: hét magyar, két német és egy jiddis nyelven játszó társulat. Ez a körkép azonban, az elmúlt évtizedben, főképp a magyar nyelvű színjátszás terén, hatalmasat változott. Évtizedes, évszázados hagyományú kőszínházaink mellett felbukkantak független színházi műhelyek, melyek akár kőszínházak holdudvarában akár a független lét feltöretlen terepén a színházi létezés új lehetőségeit keresik.

Ennek az egyre gazdagodó szcénának ma a Nemzetiségi Színházi Kollokvium az első számú belső rendezvénye: párbeszédek tere, szemléje azoknak a törekvéseknek, melyekkel – színházi intézményként, alkotóműhelyként – Románia kisebbségi színházai keresik útjukat közönségük, közösségeik felé.